Peli oli kääntyä painajaiseksi Joensuussa

Kahden voittoerän jälkeen VaLePan rima laski huolestuttavasti Karelian Hurmoksen vieraana. Aaltoileva peli oli lähellä kääntyä tappiopainajaiseksi. Hurmos pääsi 14-10 johtoasemassa jo voiton huulille viidennessä erässä, mutta VaLePa nousi ahdingosta otteluvoittoon monen eräpallon jälkeen 17-19.

Karelian Hurmos – VaLePa Sastamala Tampere 2-3  (17-25, 22-25, 25-17, 25-20, 17-19)

MVP
VaLePa: Juho Kaunisto
Hurmos: Atte Rissanen
Prolibero: Tatu Hakkarainen

VaLePa: Aleksi Muukkonen 25/+11, Juho Kaunisto 22/+17, Atro Berg 9/+8
Hurmos:  Ben Harrington 26/+16, Atte Rissanen 11/+7, Niklas Björlin 10/+7

Avauskokoonpanot:
VaLePa: Matthieu Garcia, William Groffier, Juho Kaunisto, Veeti Parkkinen, Atro Berg, libero Eetu Pennanen
Vaihdosta kentälle: Miro Leinonen

Hurmos: Niko-Matias Puhakka, Saku Kolehmainen, Roope Haapoja, Ben Harrington, Atte Rissanen, Henri Strengell, libero Tatu Hakkarainen
Vaihdosta kentälle: Toby Ezeonu, Niko Haapakoski, Niklas Björlin

Pelin pistetilaston kärkinimet olivat vaihtelevantasoisen ottelun näkyvimmät tähdet. Aleksi Muukkonen sai kunnian huipentaa kakkoserän kaksi viimeistä pistettä ja vielä tässä vaiheessa VaLePa sai hillittyä Hurmoksen nousuvireen. Kolmannessa erässä kotijoukkue lisäsi aloitussyöttönsä vaikeusastetta ja VaLePa antoi vielä virheillään lisää armopaloja kotijoukkueelle.
Urpo Sivula tuli kolmannessa erässä hakkuriksi ottelun aloittaneen Veeti Parkkisen tilalle. Neljänteen erään Upi ehti lämmetä viiden pisteen tekijäksi ja päätöserässä Upi iski neljä pistettä. Juho Kaunisto ja Aleksi Muukkonen sekä Atro Berg viidennen erän kahdella torjunnallaan olivat muut VaLePan tehomiehet.

Joukkueena pelaamisessa meillä on edelleen parantamisen varaa, tuumi valmentaja Janne Kangaskokko hetken tulosta sulateltuaan.
– Onneksi selvisimme lopulta vain yhden pisteen menetyksellä, jokainen pinna sarjataulukossa on tärkeä.
– Tänään nähtiin kaksi ottelua yhdessä pelissä. Hurmoksen touhu muuttui kahden erän jälkeen ja meillä alkoi pala palalta lipsumaan. Tyytyväinen olen silti kahdesta sarjapisteestä ja lopun nousu oli hieno, summasi Janne Kangaskokko.

Hurmoksen Ben Harrington oli samalla tavalla joukkueensa kantava voima kuin Aleksi Muukkonen VaLePalla. Toinen vastaava taistelupari oli Juho Kaunisto ja Hurmoksen Atte Rissanen, mutta siinä vertailussa Kaunisto veti pisteissä yli tuplat.
Hurmoksen valmentaja Daryl Tay muotoili sanoiksi sen, mitä harjoituksissa on jopa mahdotonta opettaa.
– Meillä on nuori joukkue ja pitää vain oppia miten erät ja ottelut voitetaan. Se tulee paineotteluiden kokemuksen kautta.



Juho Kaunisto pääsi jälleen kerran parhaan pelaajan haastatteluun.
– Olisi ollut hienoa voittaa kolmessa erässä, mutta emme olleet valmiina Hurmoksen hyökyaaltoon kolmannessa erässä. Lopussa sitten William Groffier ja Aleksi Muukkonen hoitivat vastaanottohommat taas hyvin, itse tykkäsin pelata Joensuun hallin mekkalassa.
William Groffier viihtyi eniten syöttönurkassa 26 aloitusta, kruununa viidennen erän tasoittanut syöttöputki. Suoria ässiä Aleksi Muukkonen ja passari Matthieu Garcia lähettivät kaksi mieheen.

VaLePa tiedotus Jari Penttilä
Kuvat Mestaruusliiga/Karelian Hurmos tiedotus

Ottelutilasto:
https://lml-web.dataproject.com/MatchStatistics.aspx?mID=4472&ID=128&CID=0&PID=0

Katso tästä ottelun huippuhetket:
https://www.mestaruusliiga.fi/uutiset/hurmoksen-nousu-voittoon-jai-pisteen-paahan-tuto-volley-juhli-saaiijarvella.html

X