JunnuValepa ry on perustettu

Sastamalalainen juniorilentopalloseura, JunnuValepa ry on perustettu. Uusi yhdistys tulee aloittamaan toimintansa heinäkuun alussa. JunnuValepan perustamiskirja allekirjoitettiin torstaina 24. kesäkuuta ja nyt yhdistyksen rekisteröinti on jo käsittelyssä patentti- ja rekisterihallituksessa.

JunnuValepan puheenjohtajaksi valittiin Veli  Ollila ja varapuheenjohtajaksi Jarmo Korhonen. Yhdistyksen hallitukseen kuuluvat lisäksi Saara Esko, Jenni Malmström, Tia Palomäki, Jaakko Pirttikoski, Kristiina Rainio, Mikko Rapeli, Antti Vihakas ja Hanna Vuorinen.

VaLePa kertoi kesäkuun alussa kehittävänsä seuran organisaatiota vastaamaan entistä paremmin sekä junioriurheilun että miesten Mestaruusliigan tarpeisiin, minkä johdosta VaLePan junioritoiminta siirtyy uuteen yhdistykseen, JunnuValepaan. VaLePa on yksi uuden yhdistyksen perustajajäsenistä.

Teksti ja kuvat Jaakko Pirttikoski

Lisätietoja antaa:
Veli Ollila p. 050 305 5075
Hanna Arve-Talvitie p. 040 531 45 95

X