Kovat kotimaiset hakkurit ottavat yhteen

Mestaruusliigan kovat kotimaiset hakkurit ottavat yhteen sunnuntaina Vexve Areenalla. VaLePan ja Akaa-Volleyn välisen ottelun jännittävin taistelupari on Urpo Sivula – Antti Ropponen. Kokemusvuosien karaisemat pelimiehet hurjastelevat kentällä huippusuorituksilla ja kärkilukemilla hyökkäys- ja syöttötilastoissa. Helppoja pisteitä sarjakakkoselta Akaa-Volleyltä VaLePalle tuskin on luvassa.

Sunnuntaina 22. helmikuuta VaLePa kohtaa Akaa-Volleyn Vexve Areenalla kello 17.00  Otteluisäntänä Lahma-Trans Oy. Ole ajoissa paikalla, buffetti, fanituotemyynti ja Bar VaLePa palvelee, tervetuloa!

KULJETUSPALVELUT: Tilaa meiltä sujuvasti kaikki raskaan kaluston kuljetukset

NOSTOPALVELUT: Kalustollamme onnistuu ongelmitta asennustyöt nostureilla.

PESUPALVELUT:
Tuo autosi tai raskaampi kalusto pesuhalliimme puhdistukseen.

HUOLTO: Huollamme ja korjaamme kuorma-autot ja muun raskaan kaluston.

HYDRAULIIKKALETKUT: Meiltä saat hydrauliikkaletkut ja liittimet sekä niiden korjaukset

https://www.kuljetuslahma.fi/

Marraskuussa Vexve Areenalla VaLePan ja Akaa-Volleyn välisen ottelun parhaina pelaajina palkittiin Antti Ropponen ja Urpo Sivula. Palkinnot jakoi Lauri Jokinen.



VaLePan hakkuri Urpo Sivula on tällä hetkellä pistepörssin piikkipaikalla pistein 526. Antti Ropposen lukema on 313, mutta hän on ollut loukkaantumisen vuoksi sivussa osan runkosarjan peleistä. Keskiviikkoilta Ropponen tehtaili 17 pistettä, kun Akaa-Volley voitti kotonaan Savo Volleyn puhtaasti 3-0.

Ässätilastoa Ropponen johtaa 40 pisteellä, Urpo Sivulan lukema on 35.

Vasenkätisyydellään Antti Ropponen muistuttaa aavistuksen Ateenan 2004 olympiahopeaan upean uransa huipentaneen italialaisen Andrea Sartorettin suorituksia. Omintakeisesta syötön aloitustyylistään tunnetun Sartorettin aloituksia pelättiin vastustajien riveissä ja ilmeisesti hän on edelleen Italian A1-liigan ässäsyöttöjen kaikkien aikojen tilastossa ylivoimaisesti ykkösenä.

VaLePan ja Akaan välillä on toinenkin pistepörssien kärkipäässä kiitävä avainpelaajapari. Akaan Sakari Mäkisellä on tehtyjä pisteitä 259 ja VaLePan Jiri Leinosella 241. Ässälukemilla Jiri Leinonen on kolme pistettä edellä Akaan yleispelaajakollegaa, lukemat 27-24.

Kauden kaksi aiempaa kohtaamista Akaa-Volley on vienyt nimiinsä, marraskuussa Vexve Areenalla 1-3 ja tämän kuun alussa Akaassa 3-0. Ennen sunnuntain koitosta Akaa-Volley ratkoo vielä perjantaina sarjan kärkipaikkaa Hurrikaani-Loimaan kanssa Akaa Areenalla.

Perjantain peli huomioon ottaen, voi hyvinkin olla, että Akaa kierrättää pelaajia sunnuntaina. Siinä tapauksessa Akaan hakkurina saatetaan nähdä VaLePassa läpimurtonsa tehnyt Matias Tihumäki.
Ketkä pelaavat ja mikä on tulos, se kannattaa tulla jännäämään paikan päälle. Peli Vexve Areenalla alkaa sunnuntaina kello 17.

Otteluliput ovelta aikuiset 18 €, eläkeläiset ja opiskelijat 15 €, alle 18-vuotiaat ilmainen.
Liput myös lippu.fi –palvelusta.

Teksti: Jari Penttilä
Kuvat: Hannu Moilanen

X