Sastamalalaisen tai oikeastaan vammalalaisen lentopalloilun legendaarinen pyhäkkö Sylvään sali siirtyy muistojen joukkoon tulevan vuodenvaihteen aikoihin.
VaLePan liigajoukkue pitää nyt viimeisiä kesätreenjä purku-uhan alaisessa salissa, kun Vexve Areena on muussa käytössä. Teemu Ryyppä vetää juhannukseen asti pallotreenejä tällä hetkellä kymmenen pelaajan ryhmälle. Viikko-ohjelman fysiikkatreenien ohjelmasta vastaa Sebastian Ortiz.

– Tämä lyhyt ja määräaikainen projekti on vielä helppo hoitaa. Ja täytyy sanoa, että nämä meidän nuoret miehet ovat tunnollisia treenaajia, mukava näiden kanssa on työskennellä, toteaa VaLePan liigajoukkueen pää- tai kakkosvalmentajana kausilla 2005-2008 toiminut ja sitä ennen useita vuosia joukkueen liberona pelannut Teemu Ryyppä.
Ennen Sylväätä korkeimman sarjatason lentopallopelit Vammalassa pelattiin Ammattikoulun salissa. Toiminta-aikansa loppupuolella vähäisellä käytöllä ollut Ammattikoulun liikuntasali purettiin syksyllä 2016.