SASKY Koulutuskuntayhtymä ja Sastamalan kaupunki tarjoavat ilmaisen sisäänpääsyn otteluun, jossa sarjakolmosen VaLePan vieraaksi tulee sarjanelonen Karelian Hurmos. Eikä tässä vielä kaikki, ilmaisen sisäänpääsyn lisäksi kaikille katsojille tarjotaan kakkukahvit. Vexve Oy lahjoittaa kaikille vieraille pienen muistoesineen Vexve Areena 10v -logolla! Tule ihmeessä ja ota mukaan perhe, kaveri tms. ja kerro juhlapelistä muillekin. Kakku- ja kahvitarjoilu alkaa jo kello 17 ja ottelu 18.30.
Pelissä on tavanomaista enemmän panosta, koska ottelu on myös Suomen Cupin puolivälieräpeli eli tämän ottelun voittaja pääsee Suomen Cup Final Four turnaukseen.
Pukkipaidat kotiutuivat perjantain vastaisena yönä pelimatkalta Modenasta. Pukkipaidat haastoivat joukkueen, jossa oli runsaasti olympiavoittajia ja maailman- ja euroopanmestareita. Mikko Esko ja Urpo Sivula muodostivat mainion tutkaparin. Jacob Ekman väläytteli ilmavaa keskihyökkäystä ja Eetu Pennanen nosti varmasti kovat hypärit.
VaLePa lähtee aikaisin lauantaiaamuna vieraspeliin Kyyjärvelle. Hurmoksen edellinen peli oli 5.11. kotona Akaa Volleyta vastaan, jossa joukkue kärsi niukan tappion. Edellisessä vieraspelissä Hurmos puolestaan voitti Savo Volleyn 3-2. Tulevana sunnuntaina Hurmos ottelee Kerttulan palloiluhallissa Loimua vastaan.
VaLePassa kakkosvalmentajana toiminut Matti Alatalo on kolmatta kautta Karelian Hurmoksen päävalmentajana. Hän on tehnyt hyvää työtä valmentajana ja viime kaudella joukkue menestyi yli ennakko-odotusten.
Joukkue sai tälle kaudelle merkittäviä vahvistuksia. Kovakätinen Mikko Räsänen palasi kotikonnuille yleispelaajaksi ja tarvittaessa hakkuriksi. Vastaanotossa Räsänen käyttää mielellään sormivastaanottoa ja hän on onnistunut siinä hyvin. Räsänen ja hakkuri Eetu Häyrinen kantavat päävastuun joukkueen hyökkäyspisteistä. Molemmat ovat myös vaarallisia syöttöviivan takana.
Hurmos käyttää hyökkäyspelissä suhteellisen paljon keskihyökkäystä. Tällekin osastolle Hurmos sai kovan vahvistuksen, kun maajoukkuekuusikkoon noussut Nuutti Niinivaara liittyi joukkueen vahvuuteen Atte Rissasen ja Petteri Härkösen rinnalle. Molemmat ovat tehokkaita verkolla ja Niinivaara on vahvoilla myös torjuntapelissä.
Erittäin tärkeä palanen Hurmoksen pelaajistoon loksahti paikalleen kesällä, kun Niko Haapakoski päätti tulla Hurmoksen passariksi. Ettan hopeakevään 2019 jälkeen Haapakoski teki ammattilaissopimuksen Kyprokselle ja viime kauden hän passasi Selver Tallinan riveissä Virossa.
