Kotiturnauksesta turnausvoitto 17.2.

17.2.2018

Pelit Vexve areenalla alkoivat perinteisestä aamupäivästä poiketen klo 15.45. Tämä aika tuntui sopineen kaikille osallistujajoukkueille vallan mainiosti, kerrankin nuorisomme sai nukkua pitkät yöunet. Otteet kentällä olivatkin pirteitä kaikilla pelaajilla.

Ensimmäinen pelimme oli HPK:ta vastaan. Syyskierroksen tappio oli muistissa ja nyt oli revanssin paikka. Hyvin tämä mahdollisuus käytettiinkin tuloksena puhdas 2-0 voitto.
Seuraavana vastaan saimme JyLen Jyväskylästä. Hyvin puolustava JyLe haastoikin joukkueemme tosissaan, kuitenkin lopulta 2-1 voitto kotijoukkueelle.
Kolmas pelimme Lappi tl:n NarPaa vastaan oli kuin toisinto JyLe pelistä, lopputuloksena 2-1 otteluvoitto.

Joukkueemme vahva syöttö oli myrkkyä vastustajille. Kun peli kulki niin oli syöttö-, nosto-, passi-, hyökkäys-, puolustus ja torjuntapeli todella hyvillä raiteilla.
Menetetyt kaksi erää johtuivat lähinnä epäonnistuneesta nostopelistä, pieni lisähuolellisuus olisi taannut puhtaat 2-0 voitot jokaisesta ottelusta. Ilomielin voin kehua hyvin järjestettyä turnausta, joka oli onnistunut kokonaisuus.-TPM-

Takaisin