Otteluennakko VaLePa – Akaa Volley

Paikallisvastustaja Akaa Volley saapuu ensi lauantaina Vexve Areenalle. Akaalaisilla on oma innokas fanijoukkonsa ja se jo takaa paikallisderbyyn lämpimän tunnelman. Siitä vastaa myös otteluisäntä Sastamalan Lämpö Oy.

Useimmiten aiheestakin nostetaan esille liigajoukkueiden tähtipelaajia. Akaa Volleyn kohdalla on aihetta ja hyvä tilaisuus nostaa esiin mies seuran taustalta. Risto Lahti on luonut pohjan, jonka varaan nykyinen Akaa Volley on luotu. Kun joukkue nousi Mestaruusliigaan keväällä 2017, seuran oma kasvatti Joni Mikkonen totesi: -Tästä on varmaan 90 prosenttia Riston ansiota. Hän on tehnyt käsittämättömän työn Akaan lentopallon eteen.

Risto Lahti alkoi valmentaa F-ikäisten ryhmää vuonna 1996. Tästä alkoi tämän 1988-90 syntyneiden ikäluokan historiallinen menestys.

Lahden kouluttamat pojat nappasivat pitkän taipaleen aikana Suomen mestaruuden C-, B- ja A-pojissa sekä 22-vuotiaiden ikäluokassa. Kaudella 2003-2004 Lahden valmentama C-poikien joukkue ei hävinnyt erääkään koko kaudella.

Rinnalla tuli edistysaskeleita miesten puolella. Aiemmin A-Volleyn nimellä pelannut joukkue nousi kakkossarjaan 2006 ja ykkössarjaan 2008.

Akaa Volley on onnistunut kokoamaan varsin kilpailukykyisen joukkueen. Hakkuri Joni Mikkonen on hyvässä kunnossa ja hänen yhteistyönsä passari Ville Junturan kanssa on nautittavaa seurata. Junturan takapassi ykkös- ja kakkospaikalle on todella nopea, mutta Mikkonen luottaa passarinsa ja on ajoissa paikalla.

VaLePan hakkurit luottavat hyökkäyksessä ulottuvuuteensa. Arvis Greenellä on hyökkäyssuunta yleensä yli torjunnan, en ole ennen Suomen sarjoissa nähnyt yhtä korkealta lyövää peluria. Toinen hakkuri Aaro Nikula 212 cm, on jo ilman hyppyä varsin korkealla. Passari Mikko Esko pitää silti monipuolisella passipelaamisella huolen, että torjujilla riittää kiirettä hakkureiden torjumiseksi.

Ottelussa ovat vastakkain kaksi todella taitavaa yleispelaajaa, kun Olli Kunnari ja Enderwin Herrera esittelevät lentopallon hienouksia. Akaa Volleylla on kaksi nuorta liberoa, Sakari Liehu ja Voitto Köykkä. Molemmat ovat todella vikkeläjalkaisia puolustuspelaajia, jotka kaivavat vaikeita puolustuspalloja peliin.

Pukkipaitojen libero Alan Domingos on parantanut peliään kauden edetessä. Brasilialainen Alan on jo osoittanut taitoja, joita maansa maajoukkuettakin edustaneelta pelurilta odotetaan.

Akaa Volleyssa Sastamalan, FC-57:n, oma kasvatti Sauli Sinkkonen on maailmanluokan keskimies ja hänen monipuolista pelaamistaan on aina ilo katsoa.

Markus Kaurto pukkipaidassa on saanut juniorioppeja A-Volleyssa. Hänen hyökkäyksensä ovat todella näyttäviä. Tommi Siirilä on Sinkkosen maajoukkuekavereita ja heillä on varmaan halua näyttää osaamistaan myös toisilleen.

Virolainen Oliver Lüütsepp on ensimmäistä kautta Akaa Volleyn päävalmentajana, samoin VaLePan slovenialainen Radovan Gacic. Valmentajat kilvoittelevat taktisesta osaamisesta ja yrittävät shakinpelaajien tavoin omilla siirroilla tehdä vastustajan pelaamisen vaikeaksi. Heidän siirtonsa näemme ottelussa.

VaLePa Sastamala Tampere – Akaa Volley la 17.11. klo 17.00 Vexve Areena. Otteluisäntä Sastamalan Lämpö Oy.

Viluttaako- kaukolämpötalossa et palele.

Useimmiten aiheestakin nostetaan esille liigajoukkueiden tähtipelaajia. Akaa Volleyn kohdalla on aihetta ja hyvä tilaisuus nostaa esiin mies seuran taustalta. Risto Lahti on luonut pohjan, jonka varaan nykyinen Akaa Volley on luotu. Kun joukkue nousi Mestaruusliigaan keväällä 2017, seuran oma kasvatti Joni Mikkonen totesi: -Tästä on varmaan 90 prosenttia Riston ansiota. Hän on tehnyt käsittämättömän työn Akaan lentopallon eteen.

 

Risto Lahti alkoi valmentaa F-ikäisten ryhmää vuonna 1996. Tästä alkoi tämän 1988-90 syntyneiden ikäluokan historiallinen menestys.

Lahden kouluttamat pojat nappasivat pitkän taipaleen aikana Suomen mestaruuden C-, B- ja A-pojissa sekä 22-vuotiaiden ikäluokassa.Kaudella 2003-2004 Lahden valmentama C-poikien joukkue ei hävinnyt erääkään koko kaudella.

Rinnalla tuli edistysaskeleita miesten puolella. Aiemmin A-Volleyn nimellä pelannut joukkue nousi kakkossarjaan 2006 ja ykkössarjaan 2008.

Akaa Volley on onnistunut kokoamaan varsin kilpailukykyisen joukkueen. Hakkuri Joni Mikkonen on hyvässä kunnossa ja hänen yhteistyönsä passari Ville Junturan kanssa on nautittavaa seurata. Junturan takapassi ykkös- ja kakkospaikalle on todella nopea, mutta Mikkonen luottaa passarinsa ja on ajoissa paikalla.

VaLePan hakkurit luottavat hyökkäyksessä ulottuvuuteensa. Arvis Greenellä on hyökkäyssuunta yleensä yli torjunnan, en ole ennen Suomen sarjoissa nähnyt yhtä korkealta lyövää peluria. Toinen hakkuri Aaro Nikula 212 cm, on jo ilman hyppyä varsin korkealla. Passari Mikko Esko pitää silti monipuolisella passipelaamisella huolen, että torjujilla riittää kiirettä hakkureiden torjumiseksi.

Ottelussa ovat vastakkain kaksi todella taitavaa yleispelaajaa, kun Olli Kunnari ja Enderwin Herrera esittelevät lentopallon hienouksia. Akaa Volleylla on kaksi nuorta liberoa, Sakari Liehu ja Voitto Köykkä. Molemmat ovat todella vikkeläjalkaisia puolustuspelaajia, jotka kaivavat vaikeita puolustuspalloja peliin.

Pukkipaitojen libero Alan Domingos on parantanut peliään kauden edetessä. Brasilialainen Alan on jo osoittanut taitoja, joita maansa maajoukkuettakin edustaneelta pelurilta odotetaan.

Akaa Volleyssa Sastamalan, FC-57:n, oma kasvatti Sauli Sinkkonen on maailmanluokan keskimies ja hänen monipuolista pelaamistaan on aina ilo katsoa.

Markus Kaurto pukkipaidassa on saanut juniorioppeja A-Volleyssa. Hänen hyökkäyksensä ovat todella näyttäviä. Tuomas Siirilä on Sinkkosen maajoukkuekavereita ja heillä on varmaan halua näyttää osaamistaan myös toisilleen.

Virolainen Oliver Lüütsepp on ensimmäistä kautta Akaa Volleyn päävalmentajana, samoin VaLePan slovenialainen Radovan Gacic. Valmentajat kilvoittelevat taktisesta osaamisesta ja yrittävät shakinpelaajien tavoin omilla siirroilla tehdä vastustajan pelaamisen vaikeaksi. Heidän siirtonsa näemme ottelussa

VaLePa Sastamala Tampere – Akaa Volley la 17.11. klo 17.00 Vexve Areena. Otteluisäntä Sastamalan Lämpö.

Viluttaako- kaukolämpötalossa et palele.

Kaukolämpö lämmittää turvallisesti ja tasaisesti ilman yllätyksiä. Se on paikallinen, energiatehokas ja ekologinen vaihtoehto. Kaukolämpö ja säästät ympäristöä – se on nimestä huolimatta lähilämpöä.

Kaukolämpö on Suomen yleisin lämmitysmuoto. Jo lähes puolet kaikkien rakennusten tarvitsemasta lämmityksestä ja lämpimästä käyttövedestä tehdään Suomessa kaukolämmöllä.

Sastamalan Lämpö Oy on paikallinen palveleva kaukolämpöyhtiö, joka toimittaa kaukolämpöä Vammalan alueella.

Kaukolämpöverkostoon tarvittava lämpöenergia tuotetaan Vanerikadun lämpölaitoksessa. Tärkeimmät polttoaineet ovat metsästä saatavat puuperäiset polttoaineet, kuten metsähake ja teollisuuden puutähde.

Suurin osa energiasta syntyy siis kotimaisesta polttoaineesta.

Kaukolämpö  on ympäristöystävällinen ja edullinen taajamien lämmitysmuoto, joka on kehitetty kylmän ilmastomme vaativiin olosuhteisiin.

Sastamalan Lämmön asiakkaiksi on liittynyt jo yli 200 kiinteistöä ja asiakasmäärä kasvaa tasaisesti.

Osoitteessa sastamalanlampo.fi löydät lisätietoa yhtiöstä.